mamamniejzapracowana.pl

Blog tematyczny o parentingu, wychowaniu dziecka, modzie, urodzie i kulturze.

Parenting

Noworodek do kiedy można go tak nazywać?

Noworodek do kiedy można go tak nazywać?

Poród jest jednym z najważniejszych momentów w życiu człowieka. To właśnie wtedy, człowiek staje się rodzicem, a nowonarodzone dziecko zaczyna swoją drogę w nieznanym jeszcze świecie. Określenie „noworodek” powszechnie kojarzy się z obrazem małego, świeżo narodzonego malca. Ale czy zastanawialiście się kiedyś, jak długo można określić dziecko mianem noworodka? Oto kilka faktów, które warto znać.

Noworodek

Definicja noworodka nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Wielu uważa, że noworodek to dziecko tylko do końca pierwszego dnia życia. Jednak według Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD-10) organizacji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), dziecko można określać jako noworodka aż do 28-go dnia życia. Wyjaśnienie tego, dlaczego właśnie tak, jest dość proste. Pierwsze cztery tygodnie życia są dla dziecka okresem intensywnych zmian, zarówno fizycznych jak i metabolicznych. Noworodki wymagają specjalnej pielęgnacji i opieki, mierzą się z wieloma wyzwaniami zdrowotnymi i ich organizm musi się przystosować do samodzielnego życia poza łonem matki.

Co ma wpływ na określenie dziecka jako noworodka?

Więcej niż wiek dziecka, na określenie go mianem „noworodka” wpływa jego dojrzałość i stopień rozwoju. Mimo, że istnieje oficjalna definicja mówiąca o 28 dniach, to rodzice, lekarze, a nawet prawnicy, mogą mieć różne stanowisko w tej kwestii. Dzieje się tak dlatego, że każde dziecko jest inne i rozwija się w swoim tempie. W praktyce, lekarze mogą używać terminu „noworodek” do opisu dziecka zarówno przez pierwszych kilka dni, jak i kilka tygodni jego życia, w zależności od jego stanu zdrowia i dojrzałości.

Porównanie różnych wytycznych dotyczących noworodków

Różne instytucje i organizacje medyczne mają swoje wytyczne odnośnie tego, kiedy dziecko przestaje być noworodkiem. Jak już wspomniano, WHO definiuje noworodka jako dziecko do 28 dnia życia. Amerykańska Akademia Pediatrii używa tego samego kryterium. Tymczasem w niektórych krajach jak np. w Niemczech, zgodnie z oficjalnymi wytycznymi, noworodkiem jest się do 7 dnia życia.

Pamiętajcie jednak, że bez względu na to, jaki numer ma miesiąc, dzień, czy rok na kalendarzu, Wasz maluch zawsze będzie dla Was noworodkiem, który potrzebuje Waszej miłości, ciepła i opieki.

Macie pytania, wątpliwości, czy po prostu chcecie podzielić się swoimi doświadczeniami? Zapraszam do dyskusji!

Zobacz również:
Must have dla noworodka – niezbędne produkty!
Organizacja przewijaka – porady dla rodziców
Jaki kocyk dla noworodka – bezpieczne materiały
Co do spania dla noworodka – piżamki dla dzieci

Udostępnij

O autorze

Artykuły, które przeczytać możesz na tym blogu, należą do dwóch przyjaciółek, które kochają macierzyństwo, ale ważne jest dla nich też dbanie o siebie. Hej! Tu Ania i Basia, jesteśmy mamami, które na równi z macierzyństwem, stawiają swój rozwój i odpoczynek. Znajdź chwilę dla siebie i zostań z nami na dłużej.