mamamniejzapracowana.pl

Blog tematyczny o parentingu, wychowaniu dziecka, modzie, urodzie i kulturze.

Dziecko

Jak zdiagnozować adhd – jakiego lekarza wybrać?

Jak zdiagnozować adhd – jakiego lekarza wybrać?

ADHD, znane też jako Zespół nadpobudliwości psychoruchowej, to zaburzenie, które najczęściej jest diagnozowane w dzieciństwie. Charakteryzuje się trudnościami w koncentrowaniu się, impulsywnością oraz nadmierną aktywnością. Pomimo że objawy te mogą występować u wielu osób, w przypadku osób z ADHD są one bardziej intensywne i trwałe, co wpływa na funkcjonowanie w codziennym życiu. Diagnoza ADHD nie jest prosta i wymaga specjalistycznej wiedzy. Dlatego właśnie warto wiedzieć, jak ją postawić i jakiego specjalistę wybrać.

Zobacz też: Jak leczyć adhd i jak wspierać rozwój dziecka?

Rozpoznawanie objawów ADHD

ADHD to zaburzenie, które nie ma jednoznacznych, łatwych do uchwycenia objawów. Są one bardzo różne i zależne od indywidualnych cech danej osoby. Mogą się one także zmieniać wraz z wiekiem. Najczęściej ADHD rozpoczyna się w dzieciństwie i może trwać do dorosłości. Główne objawy ADHD to trudności z koncentracją, impulsywność i nadaktywność. W przypadku dzieci, mogą one mieć problem z ukończeniem zadań, często mogą zapominać o rzeczach lub łatwo się rozpraszać. Impulsywność może objawiać się w postaci nieprzemyślanych decyzji, natomiast nadaktywność w postaci ciągłego ruszania się, niezdolności do siedzenia w miejscu. Ważne jest, aby pamiętać, że poszczególne objawy nie muszą wskazywać na ADHD – mogą być one wynikiem innych zaburzeń lub sytuacji.

Rola różnych specjalistów w diagnozowaniu ADHD

W diagnozowaniu ADHD kluczową rolę odgrywają różni specjaliści. Najczęściej pierwszym kontaktem jest pediatra lub lekarz rodzinny, który zauważa niepokojące objawy u dziecka. Zwykle zlecają oni dalsze badania u psychologów czy psychiatrów. Psychiatrzy mogą zdiagnozować ADHD i przepisać leki, natomiast psychologowie mogą przeprowadzić szczegółowe badania neuropsychologiczne, które pomogą ocenić składniki poznawcze ADHD, takie jak uwaga, pamięć czy funkcje wykonawcze. Nieocenioną pomocą mogą służyć także terapeuci: terapeuci zajęciowi (którzy pomagają w radzeniu sobie z codziennymi wyzwaniami), psychoterapeuci czy terapeuci behawioralni (którzy uczą jak radzić sobie z trudnymi zachowaniami).

Wybór odpowiedniego lekarza do diagnozy ADHD

Diagnozowanie ADHD to proces, który wymaga czasu oraz specjalistycznej wiedzy. Dlatego właśnie wybór odpowiedniego lekarza jest niezwykle ważny. Najlepszą opcją jest specjalista z doświadczeniem w pracy z osobami z ADHD, który jest na bieżąco z najnowszymi badaniami i trendami w tej dziedzinie. Psychiatra może zdiagnozować ADHD i przepisać leki, które będą pomocne w kontrolowaniu objawów. Z kolei psycholog może zalecić odpowiednie techniki radzenia sobie z problemami związanymi z ADHD. W każdym przypadku jednak najważniejsza jest współpraca z lekarzem, otwarta rozmowa i pełne zaangażowanie w proces diagnozy i terapii. Diagnoza ADHD to nie koniec, tylko początek drogi, która może prowadzić do pełniejszego i bardziej satysfakcjonującego życia, dzięki odpowiedniemu wsparciu i zrozumieniu.

Zobacz także: Adhd co to – choroby u dzieci

Udostępnij

O autorze

Artykuły, które przeczytać możesz na tym blogu, należą do dwóch przyjaciółek, które kochają macierzyństwo, ale ważne jest dla nich też dbanie o siebie. Hej! Tu Ania i Basia, jesteśmy mamami, które na równi z macierzyństwem, stawiają swój rozwój i odpoczynek. Znajdź chwilę dla siebie i zostań z nami na dłużej.