mamamniejzapracowana.pl

Blog tematyczny o parentingu, wychowaniu dziecka, modzie, urodzie i kulturze.

Dziecko

Adhd co to – choroby u dzieci

Adhd co to – choroby u dzieci

ADHD, czyli zespół nadpobudliwości psychoruchowej u dzieci, to stan zdrowia, który ma duży wpływ na jakość życia małych pacjentów, jak również ich rodzin. Szacuje się, że w Polsce cierpi na niego około 5% dzieci i młodzieży. Objawy ADHD u dzieci to przede wszystkim nadmierna aktywność ruchowa, impulsywność oraz problemy z koncentracją uwagi. Często te objawy przekładają się na problemy w szkole lub trudności w relacjach z rówieśnikami. Przeanalizujmy więc jak się objawia i jakie są metody leczenia ADHD u dzieci.

Sprawdź także: Dziecko z adhd jak postępować i jak pomagać?

Rozpoznawanie ADHD u dzieci

Zdiagnozowanie ADHD u dzieci nie jest proste, bowiem objawy zespołu mogą się pokrywać z normalnym zachowaniem dzieci, szczególnie na etapie przedszkola. Dlatego też ADHD jest rozpoznawane najczęściej w wieku szkolnym, kiedy to wymogi stawiane przed dziećmi stają się bardziej skomplikowane.

Diagnowanie ADHD opiera się przede wszystkim na badaniu klinicznym, które przeprowadza psychiatra dziecięcy lub lekarz pediatra. Podczas tego badania lekarz bada historię rozwoju dziecka, rodzinną historię chorób psychicznych oraz obecne problemy dziecka dotyczące funkcjonowania w środowisku szkolnym i domowym. W niektórych przypadkach może być konieczne przeprowadzenie dodatkowych badań psychologicznych. Medycyna nie zna jednak konkretnej przyczyny powstawania ADHD.

Objawy ADHD u dzieci to przede wszystkim nadmierna aktywność ruchowa, impulsywność oraz trudności z koncentracją uwagi. Dzieci z ADHD mogą także cierpieć na zaburzenia snu, mają problemy z zachowaniem, (nieumiejętność oczekiwania na swoją kolej), często przerywają rozmowy, porzucają zadania przed ich zakończeniem.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Jak mówi stara medyczna zasada: „Kiedy jesteś zaniepokojony, zgłoś to lekarzowi”. Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko ma problemy z koncentracją uwagi, jest nadmiernie aktywne ruchowo lub ma problemy z wytrwałością w działaniu, warto zwrócić się o pomoc do specjalisty.

Metody leczenia ADHD w pediatrii

W momencie, kiedy ADHD jest już rozpoznane, należy rozpocząć właściwe leczenie. Terapia ADHD jest złożona i wymaga angażowania wielu specjalistów – pediatrów, psychologów, terapeutów, nauczycieli. Istotne jest również zaangażowanie rodziców, którzy muszą nauczyć się odpowiednio reagować na specyficzne zachowania dziecka.

Do leczenia ADHD najczęściej stosuje się interwencje behawioralne, psychoterapię oraz leki. Decyzja o wdrożeniu konkretnej metody leczenia zależy od wielu czynników, takich jak wiek dziecka, nasilenie objawów czy współwystępowanie innych problemów zdrowotnych.

Pediatrzy podkreślają, że w przypadku ADHD zawsze najpierw powinno się zastosować metody psychologiczne, w tym przede wszystkim terapie rodzicielskie i terapie behawioralne. Jeśli te metody nie przynoszą oczekiwanych efektów, wówczas zaleca się rozważenie leczenia farmakologicznego.

Wyzwania i strategie radzenia sobie z ADHD u dzieci

Życie z dzieckiem z ADHD stawia rodziców przed wieloma wyzwaniami. Obok kwestii związanych z koniecznością zapewniania pomocy medycznej i psychologicznej, pojawiają się również kwestie związane z codziennym funkcjonowaniem – zarówno dziecka, jak i całej rodziny. Dobre planowanie, ustalanie reguł i konsekwencji, rozmowy o uczuciach, a przede wszystkim cierpliwość i zrozumienie, to klucz do radzenia sobie z ADHD u dzieci.

Jednym z najważniejszych aspektów jest staranie się o pozytywne nastawienie i skupianie się na mocnych stronach dziecka. Nauczanie metod radzenia sobie z frustracją, stresem czy lękiem, a także nauka umiejętności społecznych, to kolejne kroki, które mogą pomóc.

W przypadku wystąpienia u dziecka innych problemów zdrowotnych, w tym problemów emocjonalnych (takich jak depresja czy lęk), konieczne jest uczestnictwo w terapii indywidualnej lub grupowej.

Z diagnozą ADHD należy nauczyć się żyć, zarówno jako dziecko, jak i jako rodzic. Wymaga to od nas zaangażowania, cierpliwości i zrozumienia. Wszystko to z pewnością przekłada się na jakość życia dziecka i jego możliwości rozwojowe. Pamiętajmy, że dziecko z ADHD to nadal dziecko, które potrzebuje naszej miłości, wsparcia i zrozumienia.

Zobacz również:

Jak zdiagnozować adhd – jakiego lekarza wybrać?
Jak leczyć adhd i jak wspierać rozwój dziecka?
Adhd u dorosłych objawy i codzienne funkcjonowanie

Udostępnij

O autorze

Artykuły, które przeczytać możesz na tym blogu, należą do dwóch przyjaciółek, które kochają macierzyństwo, ale ważne jest dla nich też dbanie o siebie. Hej! Tu Ania i Basia, jesteśmy mamami, które na równi z macierzyństwem, stawiają swój rozwój i odpoczynek. Znajdź chwilę dla siebie i zostań z nami na dłużej.