Słoń Trąbalski – Czytaj z mmz

‚Był sobie słoń, wielki – jak słoń.
Zwał się ten słoń Tomasz Trąbalski.
Wszystko, co miał, było jak słoń!
Lecz straszny był zapominalski.
Słoniową miał głowę
I nogi słoniowe,
I kły z prawdziwej kości słoniowej,
I trąbę, którą wspaniale kręcił,
Wszystko słoniowe – oprócz pamięci…’

(Julian Tuwim, Słoń Trąbalski)

Kto z nas – dorosłych – nie zna jedynego w swoim rodzaju wesołego słonia Trąbalskiego? Chyba również każdemu z nas doskonale znane są ilustracje Ignacego Witza do zbioru wierszy Juliana Tuwima! Wydawnictwo Muza i tym razem zadbało, by nasze pociechy mogły cieszyć oko ilustracjami, którymi i my cieszyliśmy oczy będąc dziećmi. Książka została wydana w serii Muzeum Książki Dziecięcej poleca (o wcześniej pozycji pisałam TU). Pozycja ta – czego dowiedzieć możemy się ze strony Wydawnictwa Muza – powstała w 1948 roku, kiedy to obaj Panowie (ilustrator oraz autor wierszy) mieszkali w słynnym Domu Czytelnika i początkowo wcale nie była planowana w formacie, w którym widzimy ją obecnie.

‚Słoń Trąbalski’ to niewielka książka zawierająca w sobie 16 wierszy – między innymi takie jak tytułowy ‚Słoń Trąbalski’,  ‚Abecadło’ czy ‚Bambo’.  Fajnie słuchać jak Maks, w czasie wieczornego czytania, śmieje się w głos słuchających tych opowieści. Jest to dla mnie bardzo ważne, że mój Syn wybiera nie tylko książki pełne postaci znanych mu z bajek (których w naszej biblioteczce co prawda zbyt wiele nie ma), ale docenia także pozycje ciekawie ilustrowane i – co istotne!- z interesującym tekstem. Co prawda część z pozycji wzbudza w tej chwili kontrowersje, jednak… Po to uczestniczymy w czytaniu, by móc pewne rzeczy dzieciom wytłumaczyć. Dodatkowo może być to znakomita podstawa do rozpoczęcia rozmowy dotyczącej rasizmu, czy kłamstwa. Jest to także doskonały pretekst by najzwyczajniej spędzić z dzieckiem trochę czasu. A może wykorzystacie wiersz ‚Abecadło’ do nauki alfabetu? Nam już idzie coraz lepiej!

 Książkę możecie nabyć w tej chwili w bardzo interesującej cenie na stronie Wydawnictwa Muza.

słoń trąbalski

słoń trąbalski skakanka słoń trąbalski pstryk słoń trąbalski okładka słoń trąbalski muzeum książki dla dzieci słoń trąbalski kotek abecadło słoń trąbalski słoń trombalski Julian Tumin

Słoń Trąbalski

Julian Tuwim

Wydawnictwo: MUZA

Ilość stron: 56

Oprawa: Twarda

Rok wydania: 2015