Bo każdy jest ważny.

 Jestem mamą trzylatka. Maks jest naszym pierwszym dzieckiem i po prostu wciąż uczymy się „obsługi” dziecka. Z wielu stron atakują nas „idealne” rozwiązania – nauczyliśmy się wybierać te, które nie wydają nam się sprzeczne z naszymi wartościami – nie dajemy klapsów, nie poniżamy Maksa, by osiągnąć cel, jednak zdarza nam się stosować kary, jako konsekwencje zachowania Synka (np. dziś nie obejrzysz bajki na dobranoc, ponieważ nas nie posłuchałeś – musisz być świadomy swoich czynów i konsekwencji, które z nich wynikają).

 Wiele osób nie do końca rozumie nasz sposób wychowywania („Jak można w ten sposób mówić do trzylatka – przecież On nic nie rozumie!”) – zdajemy sobie sprawę, że każdy wychowuje dziecko w inny sposób – ja np. nigdy nie dam Maksowi klapsa lub nie postawie w kącie. Niestety my również popełniam błędy wychowawcze – mam nadzieję, że wynosimy z tego pewną lekcję na przyszłość.

 

 Moi rodzice starali przekazać nam pewne wartości, które teraz ja chciałabym przekazać Maksowi. Jedną z nich jest szacunek dla drugiej osoby. Chciałabym, by Maks nie wyrósł na osobę, która najzwyczajniej w świecie jest zapatrzony tylko i wyłącznie w siebie, a wszystkich, którzy są „inni” traktuje z góry. Po raz kolejny pomagają nam w tym książki z serii Poczytajki Pomagajki (o których pisałam wcześniej TU) Wydawnictwa Muza. Tym razem trafiły do nas dwa tytuły – „Gaduła” oraz Zmyślacz”.

 Julka-Gaduła to pewna dziewczynka, która bardzo dużo mówi. Jednak Julka mówi do tego stopnia, że męczy tym gadaniem już nawet dzieci w przedszkolu. W końcu ile można słuchać takiego ględzenia? Dzieci unikają Gadułę, jednak tylko do momentu, w którym okazuje się, że Julka – prócz gadania – ma jeszcze jeden talent – wymyśla najlepsze zabawy! Wyobraźnia pomaga Jej wpadać na genialny pomysły, których efektem jest doskonała zabawa. Książkę napisała Barbara Kosmowska – jest ona autorką wielu książek zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

Paweł natomiast to bohater książki „Zmyślacz”. Jak większości dzieci również Pawłowi zdarza się zmyślać (tak, tak – Maks również co jakiś czas opowiada nam bajki;). Jednak Jego wyobraźnia podpowiada mu niestworzone historie – a dzieci nie lubią kłamców. Tu wkroczyła wychowawczyni klasy i postanowiła wykorzystać wyobraźnię Pawła w bardzo kreatywny sposób. Książka jest autorstwa Elizy Piotrowskiej – autorki i ilustratorki wielu książek dla dzieci, tłumaczki z włoskiego oraz krytyka sztuki.
 Książki – tak jak pozostałe z serii – pokazują, że nie warto jest odsuwać się od innych, tylko dlatego, że jakaś wada nam nie odpowiada. Czasem bowiem może być tak, że to, co nieistotne przysłoni nam to, co naprawdę ważne.

Poczytajki pomagajki. „Gaduła”

Barbara Kosmowska

okładka: twarda 
nośnik: druk 
liczba stron: 32

Poczytajki pomagajki. „Zmyślacz”

Eliza Piotrowska 

 

okładka: twarda 
nośnik: druk 
liczba stron: 32

4 myśli nt. „Bo każdy jest ważny.”

    1. Myślę, że nieźle działa też jako przypomnienie dla dorosłych – w ciągłym biegu niestety zapominamy o tym, że każdy z nas jest ważny.

    1. Staram się – dzięki! 😉 A seria jest naprawdę niezła – grafika, oprawa, tekst(!), no i cena – jak na tak fajne książki – naprawdę niska!

Możliwość komentowania jest wyłączona.