Wiem jak zachować się na drodze, czyli „Pies z ulicy Bałamutów”- czytaj z mmz.


 Ostatnimi czasy pojawia się na rynku wydawniczym coraz więcej książek, które my – lub nasi rodzice – znamy jeszcze z czasów dzieciństwa. Charakteryzuje je dobry tekst, ale też wyjątkowe ilustracje.  Wydawnictwo Muza – korzystając z zasobów Muzeum Książki Dziecięcej w Warszawie – stworzyła serię „Muzeum Książki Dziecięcej poleca” – jest to zbiór książek, które wydane były w latach 50, 60.  Jedną z nich jest książka z 1968 roku „Pies z Bałamutów” Wandy Chotomskiej i Wacława Bisko.   
 Jest to historia o psie. Jednak nie jest to zwykły pies. To jamnik, który po wyczyszczeniu butów (a miał ich dwie pary!) pastą, udał się na miasto. A tam , nasz drogi przyjaciel, poznał Pana Policjanta. Który udzielić musiał pieskowi kilku rad na temat nie-chodzenia po ulicy, torach, czy o sygnalizacji – czyli na temat bezpieczeństwa na drodze.

 Myślę, że książka jest idealna na przedszkolaków – jest napisana z humorem i w łatwy do przyswojenia sposób. Zachęca do zapoznania się z zasadami panującymi na drodze, a ilustracje (znanego plakacisty Piotra Flisaka) dodatkowo ułatwiają ich zapamiętanie. Jeśli dodać do tego zabawne głos (który rodzic może wykorzystać w trakcie czytania), wywołamy falę śmiechu u Maluchów. Wiem to na pewno – sama sprawdziłam!
 My Maksa kolorów (i znaczeń) sygnalizacji uczymy od jakiegoś czasu (czerwone znaczy stop, żółte – stop/uważaj!, a zielone – jedź) i Synek potrafi krzyknąć „Uwaziaj!”, gdy zdarzy się przejechać na żółtym (tak, wiem, ale – każdemu się zdarza) lub „Maaamo, zielone! Jedziemy juź!”. Książka zmotywowała nas do przeprowadzenie rozmowy na temat właściwego zachowania podczas spaceru – a, że Maks uwielbia zwiewać w każdą stronę – historia psa z Bałamutów jest świetnym przykładem i może wiele nauczyć. Myślę, że u nas następnym etapem będzie nauka niektórych rymów z książki:)

        

Tytuł: Pies z ulicy Bałamutów
Autor:Wanda Chotomska, Wacław Bisko 
Ilustracje: Jerzy Flisak 

Wydawnictwo: Muza Rok wydania: 2014


6 myśli nt. „Wiem jak zachować się na drodze, czyli „Pies z ulicy Bałamutów”- czytaj z mmz.”

Możliwość komentowania jest wyłączona.