Koniec wymówek! To nie musisz być Ty.

 Wciąż zabiegana. Na wszystko brakuje czasu – dom, dziecko, praca. Zawsze coś, nie ma czasu pomyśleć o sobie. A jak już znajdzie chwilę czasu, to nie po to przecież, żeby po lekarzach biegać. Bo po co? Przecież jak coś będzie Jej dolegać, to pierwsza się o tym dowie. Prawda? Rok (dwa, trzy, dziesięć lat) później żegna się z dziećmi. Z mężem. Nie dowiedziała się pierwsza. Zresztą nie to jest najważniejsze – przede wszystkim dowiedziała się ZA PÓŹNO.  

To możesz być.


To mogłabym być ja. Prawda jest taka, że przed ciążą nie badałam się regularnie – bo i po co? Moja Mama niestety nie wyczuliła nas na te sprawy – mimo tego, że sama chorowała (!). Mam to szczęście, że w czasie ciąży trafiłam do dobrej lekarki. Szczęście w nieszczęściu, że choruje na hashimoto, więc tak, czy siak u lekarza jestem co najmniej raz na pół roku. Mam to szczęście, że moja lekarka kontroluje częstotliwość badań. Jeśli coś ją zaniepokoi, zleca kolejne badania. Mam to szczęście – robię badania regularnie. Mam nadzieję, że nie zachoruję, wiem jednak, że jeśli trafiłoby na mnie – mam dobrą opiekę i jest szansa na wczesne wykrycie choroby. A Ty jak często się badasz? 


 Właśnie ruszyła VI edycja Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej „Piękna bo zdrowa” – organizowana przez Ogólnopolską Organizację Kwiat KobiecościPatronat Honorowy nad Kampanią objęła małżonka Prezydenta RP Pani Anna Komorowska. W tym roku problem cytologii zostanie poruszony z zupełnie innej strony. Każda kobieta – bez względu na wiek, status społeczny, czy zawód – powinna badać się regularnie. Pokonajmy bariery. Nie unikajcie wizyty u ginekologa tylko dlatego, że się wstydzicie (to NIGDY nie powinien być temat tabu, czy powód do wstydu!) lub boicie się wyniku. Obawy te bowiem nie uchronią Was przed chorobą – a poprawnie wykonane badanie może uratować Ci życie.

To jest Twój czas, wykorzystaj go w pełni! Kampania organizowana w ramach Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy.

https://youtube.googleapis.com/v/6MFLGO9R7Qw&source=uds
 Przerażają mnie statystki, które pokazują, że (według Millward Brown) spośród kobiet, w grupie wiekowej 20-50 lat tylko 45 proc. kobiet wykonuje badania ginekologiczne regularnie (co najmniej raz na dwa lata), a 18 proc. Polek w tej samej grupie wiekowej nigdy nie miało wykonywanej cytologii. Efekt? 60 proc. przypadków Raka Szyjki Macicy rozpoznaje się w Polsce zbyt późno (w drugim, a nawet w trzecim stopniu zaawansowania), a 5 kobiet dziennie umiera z jego powodu. Natomiast co roku na raka jajnika umiera ponad 2500 Polek, w przypadku którego podstawą diagnozy jest USG transwaginalne (inaczej dopochwowe). 

 Szósta edycja, to aż 4000 bezpłatnych kuponów na badania cytologiczne, które można będzie zrealizować w placówkach Centrum Medycznego Falck oraz Centrum Medycznego Polmed. To symboliczna liczba, ponieważ każdego roku 4000 Polek dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy. Kupony zostaną zamieszczone w styczniowych wydaniach magazynów wydawnictwa Bauer – „Świat Kobiety” i „Naj” oraz w lutowych numerach magazynów „Tina” i „Olivia”.To nie musisz być TY!


„Koniec z wymówkami! To jest Twój czas. Odłóż pracę na bok. Może kilka minut poświęconych na badanie uratuje Ci życie. Zrób badanie ginek ( ) logiczne. Nie bierz problemu w nawias!” 

Chcesz wesprzeć akcję?

kup bransoletkę: http://www.kwiatkobiecosci.pl/bransoletka
dołącz do społeczności niezapominajek na facebooku https://www.facebook.com/kwiatkobiecosci lub przekaż 1% podatku na rzecz działań profilaktyki raka szyjki macicy i innych chorób ginekologicznych realizowanych przez Ogólnopolską Organizację Kwiat Kobiecości: KRS 0000315362 

Ja już na swoją czekam <3

Post powstał w ramach akcji Blogerki dla Ogólnopolskiej Organizacji Kwiat Kobiecości i Kampanii „Piękna bo Zdrowa”.